Przejdź do treści
Strona główna » Smart kontrakty – podpowiadamy czym są i czy warto w nie inwestować!

Smart kontrakty – podpowiadamy czym są i czy warto w nie inwestować!

Smart Kontrakty

Smart kontrakty to podstawa rewolucji w blockchain. Dostarczają one wielu niezbędnych elementów, które wykorzystuje się do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, nazywanych dAppsami. Czym są kontrakty inteligentne? 

Smart contract – co to tak właściwie oznacza?

Jest to program komputerowy działający w sieci blockchain. Wykorzystuje się go tworzenia cyfrowych inteligentnych umów, które składają się z kodu określającego warunki początkowe i końcowe. Po ich spełnieniu otrzymuje się wyniki, na których zależy użytkownikowi. 

Dzięki temu, że smart kontrakty mogą działać w technologii blockchain, rezultaty jakie generują są dokładne, terminowe i odporne na manipulacje osób trzecich. Na dodatek są one dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Jest to potężne narzędzie do automatyzacji wielu różnych procesów w branżach nie tylko związanych z kryptowalutami. 

Kontrakty inteligentne nie są kontrolowane przez centralne organy, co oznacza, że są w pełni niezależne. Jeśli kod zostanie prawidłowo napisany, to będą one również odporne na ataki hakerów. Warto również zaznaczyć, że w znacznym stopniu zwiększają wydajność procesów, zwiększają ich przepustowość oraz obniżają ich koszty.

Jak działają smart kontrakty?

Kontrakty inteligentne działają na bardzo prostej zasadzie, wykorzystując prosty warunek logiczny. W przypadku wystąpienia jednej sytuacji należy wykonać określone działanie. Jeden smart kontrakt może oczywiście spełniać wiele różnych warunków. Każdy programista, jeśli posiada odpowiednią wiedzę, jest w stanie stworzyć swój inteligentny kontrakt. 

Po stworzeniu kontraktu inteligentnego publikuje się go na blockchainie. Co istotne, można je wykorzystywać do prywatnych celów, np. aby pomnażać zyski. Należy również zaznaczyć, że określają one dokładnie, w jaki sposób użytkownicy mają wchodzić w interakcję z kontraktem. Wszystko jest zależne od ekosystemu, który wykorzystano do stworzenia umowy.

Przykłady smart kontraktów:

  • Jeśli klient złoży zamówienie za 100 zł, udziel mu rabatu 5%.
  • Jeśli klient złoży zamówienie za 300 zł, udziel mu darmowej wysyłki.

Pamiętaj też o tym, że ciekawe, a przede wszystkim użyteczne informacje o smart kontraktach znajdziesz na Bitcoinpl.

Jakie są zalety i wady inteligentnych kontraktów?

Mogłoby się wydawać, że smart kontrakty wprowadzają wiele zmian w prawie umów. Należy jednak pamiętać o tym, że algorytmy komputerowe coraz częściej zastępują tradycyjne kontrakty. Poza stwierdzeniem treści relacji prawnych, które wiążą obie strony, gwarantują ich automatyczne i nieodwołalne wykonanie. Niemniej mają one sporo zalet. 

Nie trzeba szukać pośrednika, który stworzy umowę, a kontrakt jest zaszyfrowany i całkowicie bezpieczny. Ponadto brak pośredników to generowanie oszczędności czasu i pieniędzy. Nie ma również potrzeby ręcznego wypełniania dokumentów, w których można byłoby popełnić błędy. 

Warto jednak wiedzieć, że inteligentne kontrakty mają także swoje wady. Uwzględnić należy to, że w kodzie mogą jednak pojawić się błędy, ani nie wiadomo również, w jaki sposób będą one regulowane przez władze. Nie ma także informacji, ile podatku będzie trzeba płacić za transakcje w systemie smart kontrakt. 

Kiedy powstały smart kontrakty?

W 1994 roku Nick Szabo po raz pierwszy użył pojęcia smart kontraktów. Z definicji wynikało, iż jest to skomputeryzowany protokół transakcyjny wykonujący w sposób automatyczny warunki umowy. Wzrost zainteresowaniem cyfrowymi aktywami sprawił, że znacznie wzrosło zapotrzebowanie na inteligentne kontrakty. Dzisiaj są one już wykorzystywane w wielu różnych branżach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *