Pod przewodnictwem Ojca Rydzyka pozbędziemy się znienawidzonych podatków

 Jeżeli katolicy nie będą mogli ogladać telewizji „Trwam”, to nie będą płacić podatków.

Prawdziwym patriotą jest ten,
który nie ze wszystkiego jest zadowolony w swojej ojczyźnie,
to człowiek który pragnie i walczy o to, 
by w niej było lepiej.

Charles Dickens

Wielu  obywateli uważa, że prawa należy bezwzględnie przestrzegać. Posłuszeństwo wobec państwowych regulacji wydaje się dla nich jednym z wyznaczników konserwatyzmu, a łamanie prawa – przejawem anarchizmu. Jednym z jego odmian jest obywatelskie nieposłuszeństwo.

Nieposłuszeństwo obywatelskie to forma aktywności obywatelskiej polegającej na publicznym, demonstracyjnym (na ogół poprzedzonym odpowiednią publiczną zapowiedzią) złamaniu przepisu prawa dla wyrażenia obywatelskiego sprzeciwu wobec tego przepisu, w imię przekonania, że owe przepisy rażąco naruszają wartości istotne dla stosującego nieposłuszeństwo obywatelskie – połączone ze świadomością możliwości poniesienia negatywnych konsekwencji prawnych.

Ostatnio w Polsce zapanowała moda na takie zachowanie.

Prekursorem jego stał się Adam Słomka działacz ugrupowania KPN – Obóz Patriotyczny, które jest zdelegalizowaną partią ze względu na niezłożenie sprawozdania za 2006 r. Dla przypomnienia,  ostatnio Adam Słomka uniemożliwił prowadzenie procesu poprzez wtargnięcie na miejsce dla sędziów i wznoszenie okrzyków krytycznych wobec wyroku dla twórców stanu wojennego.

 Na spotkaniu ,w związku z co miesięcznymi obchodami  związanymi z katastrofą smoleńską, Adam Słomka powiedział: „ Powinniśmy ponad podziałami wystąpić przeciwko tym ludziomMusimy przepędzić tych ludzi, przez których Polska wciąż nie jest normalnym, demokratycznym krajem. Jeśli tak jak Słomka wystąpi jeszcze trzech ludzi, to będzie już coś. A jeśli trzystu? Zróbmy to jak Ghandi, Luther King”.
Kończąc swoje wystąpienie, Adam Słomka wezwał do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Za akt takiego obywatelskiego nieposłuszeństwa uznał swoje wystąpienie w sądzie podczas procesu sprawców stanu wojennego.  Na inne przejawy nieposłuszeństwa obywatelskiego Adam Słomka się nie powoływał. Wikipedia wymienia szereg jego zachowań, które w jakimś stopniu można podciągnąć do kategorii nieposłuszeństwa Obywatelskiego.

Zwolennikiem nieposłuszeństwa obywatelskiego jest również Ksiądz Rydzyk.
„Ufam Panu Bogu i bronię się przed czarnymi myślami, ale nie spodziewałem się, że będzie tak w Polsce. Ponad 90 proc. katolików przez swoje podatki utrzymuje tych, którzy niszczą Polskę. To jest nienormalne. Którzy występują przeciwko prawom katolików i Polaków. To jest nienormalne. Oni nie powinni płacić podatków. Powinien być powszechny zryw  – nie dajemy wam nic.
(RM, niedziela 5.02.12, godz. 22.44)

Podobne stanowisko zajął posęł Jacek Sasin , w audycji Moniki Olejnik „7 Dzień Tygodnia” w Radiu ZET.

„ Państwo jest wspólnym dobrem, w związku tym wszyscy płacimy podatki i domagamy się, aby to państwo realizowało nasze prawa. Prawem tych, którzy słuchają Radia Maryja i oglądają Telewizję Trwam, jest to aby mogli to nadal robić. Jeśli państwo odbiera im te prawa, to naturalną odpowiedzią jest obywatelskie nieposłuszeństwo. Obywatele nie są bezbronni wobec nadużyć państwa”.

   Jedną z form społecznego nieposłuszeństwa jest elektroniczne obywatelskie nieposłuszeństwo. W dobie gdy Internet, ma tak wielkie znaczenie, ta forma protestu może stać się bardzo powszechną i skuteczną, formą wyrażania swojego niezadowolenia, czy  też sprzeciwu wobec nurtujących obywateli spraw. To elektroniczne nieposłuszeństwo polega np. na blokadzie dostępu do stron, utrudnianiu przepływu i dostępu do informacji. Takie działanie powoduje rozpowszechnienie i zwrócenie uwagi na tą sprawę również innych mediów oraz osób, które są z nią związane.   Na masową skalę zetknęliśmy się z tym zjawiskiem w Polsce w związku ze sprawa ACTA.

   Z mojego punktu widzenia szczególnie istotny jest apel Ojca Rydzyka.
Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch poinformował, że w związku z zamiarem likwidacji Funduszu Kościelnego,  strona kościelna proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i zastąpienie go możliwością dobrowolnego przekazania 1 proc. z PIT na rzecz wybranego kościoła lub związku wyznaniowego.
W moim odczuciu te propozycje są rozbieżne. Jeżeli apel Ojca Rydzyka trafi pod strzechy, to od czego naliczony będzie  1% ?
Ojciec Rydzyk da sobie radę. Jego wierni słuchacze przekażą mu środki na prowadzenie działalności  kościelnej i budowę basenów saun, hoteli i pozostałych inwestycji. Innym będzie gorzej.

Osobiście do apelu Ojca Rydzyka jestem gotów się przyłączyć ale z zupełnie innych przyczyn. Społeczeństwu trzeba dać wybór. Trzeba stworzyć Polskę dwóch prędkości. Jedna cześć zgrupuje tych, którzy od państwa prawie nic nie chcą i dlatego prawie nic nie powinni na nie płacić. Druga to zwolennicy państwa opiekuńczego. Państwa, które dużo na obywateli wydaje i w związku z tym znacznie więcej musi im zabierać. Nad zasadami funkcjonowania takiego mało- podatkowego państwa pracuję.
    Ojciec Rydzyk. od zawsze dawał się poznać jako zwolennik państwa opiekuńczego. Nigdy nie krył sympatii do PIS, a więc partii z której wywodził się Lech Kaczyński. Prezydent, który przeszczepiał na grunt polski zasady państwa będącego  triumfem lęku przed ryzykiem i podejmowaniem przez ludzi odpowiedzialności za los swój i bliskich.
    Obecnie Ojciec Rydzyk  proponuje  dwie możliwości: Państwo bez podatków i bez telewizji „Trwam” i  państwo z podatkami i z telewizją „Trwam”.
Jeżeli chodzi o mnie to  wybieram państwo bez podatków a brak telewizji „Trwam” jakoś zniosę szczególnie, że w ogóle nie oglądam telewizji. Jednakze państwo bez podatków i bez telewizji „Trwam”   to, zdaniem Ojca Rydzyka, państwo wyłacznie katolików.  Przypuszczam, że wzrośnie ilość katolików w Polsce nawet kosztem braku mozliwości ogladania telewizjhi „Trwam”, bo pozostali będą musieli dużo płacić żeby to państwo utrzymać. Tak wyglada demokratyczna wizja państwa Ojca Rydzyka.

14 thoughts on “Pod przewodnictwem Ojca Rydzyka pozbędziemy się znienawidzonych podatków

 1. „Nad zasadami funkcjonowania takiego mało- podatkowego państwa pracuję.”

  Gratuluję. Wracamy do punktu wyjścia, czyli jakiejś formy państwa minimum (XIX wieczna Brytania lub Hong Kong z drugiej połowy XX wieku). Ponieważ współczesne rządy ostro już namieszały, gdzie będzie punkt optimum takego państwa? Może 30% udział wydatków publicznych w PKB? Pamiętajmy o zasadzie, że prawo nie działa w stecz. Ile czasu zajmie reforma i jej efekty w przypadku, tak niestety, ale biednego kraju jak Polska? Zejście do 40% wydatkow w PKB jeszcze by się jakoś udało, ale niżej? Bez całkowitej prywatyzacji służby zdrowia, szkolnictwa, tego dziwnego tworu jak przedsiębiorstwa państwowe to niemożliwe. Zresztą prywatyzacja i cięcia to jedno, ale zeby to jakoś mogło się przyjąć i funkcjowować w długim okresie czasu (uwaga na tzw. zmęczenie reformą) należałoby poprawić jakość instytucji. Prawo do poprawki, regulacje poza państwem, itd. Małe kroki oddalą tylko to do czego to wszystko i tak prowadzi, czyli kryzys i to coraz głębszy i dłuższy. W Europie źle się dzieje i jakoś nie widzę szans na poprawę w najbliższej dekadzie. A kierunek w polityce UE nadają byli członkowie partii komunistycznych i socjalistycznych. Dla nich kapitalizm to jakaś tam idea (a nie gospodarka), którą można zawiesić. I bądźmy mądrzy i trzymajmy się razem.

 2. Popieram OJCA DYREKTORA!
  Trąbili cały czas, że ma taki wielki koncern, imperium nawet a jak przyszło do podziału miejsc to nagle stał się niewydolnym finansowo cieciem :/
  Gdzie tu równość wobec prawa?

  Co do innych poglądów to niestety część z tego co głosi RM jest jak najbardziej słuszna. Majątek (jaki był taki był ale był) po PRL został rozkradziony, dawni ubecy żyją dobrze a społeczeństwo poniosło koszty przemian. I o tym w mediach poza imperium się nie bardzo mówi.

  Ale socjalizmu nie chcę!

  1. Zeki. To nie chodzi o wielkość imperium tylko o płynność finansową. Czy sprzedałbyś na raty samochód osobie, ktora np mówi, że będzie skutecznie żebrać. Czy znasz bank na świecie, który pod taka gwarancję dałby kredyt? Biznes jest niepewny le budowanie biznes planu grupowego przedsięwziecia w oparciu o oczekiwane darowizny emerytów jest w ogóle pozbawione pewności. Ojciec Rydzyk mógłby dostać gwarancje bankowe, ale jego zakon musiałby mu uzyczyć możliwość ustanowienia hipoteki na ich nieruchomościach. To p[rzerabialiśmy przy geotermach – odmóweili. Jezeli zakon odmawia swojemu zakonnikowi, to czy wie co robi/ czy też nie wie?

   1. Więc dotarłem do takich info: ojcu dyrektorowi sałatę na potrzeby bycia w multipleksie miał pożyczyć zakon redemptorystów (czyli jego wspólnota) – ale ojciec dyrektor nie chciał ponoć ujawnić warunków tej umowy.
    Ździebko to dziwne bo przeca możliwości finansowe radyja są spore a i zakon biedny być nie może.

    Zresztą nie spełnienie zobowiązań wynikających z bycia na multipleksie z automatu powoduje wysiudanie stacji w niebyt. Więc z jaką radością można by ewentualnie Rydzyka wykopać i pokazać Polsce jaki to on zły. Wszyscy wiemy, że Trwam i RM są mocne i jak co to moher (a wbrew pozorom są to właściciele knajp choćby – znam osobiście) stację utrzyma tak jak to robił dotychczas.

 3. Panie Krzysztofie, kojarzę opowiadanko z antologii PL+50, gdzie pomysł podzielenia Polski na dwie strefy – socjalistyczną i kapitalistyczną – był wprowadzony w życie. Może być inspirujące przy pisaniu Pańskich zasad funkcjonowania podobnego ustroju.

 4. Problem lezy w tym, ze telewizja Trwam ma wielu zwolennikow i zostala niedemokratycznie zablokowana, co notabene smierdzi totalitaryzmem. Czy jestesmy katolami czy nie, zyjac -mimowolnie- w panstwie socjalistycznym nie powinnismy godzic sie na takie dzialania.

  1. Demokratycznie lub niedemokratycznie to nie ma znaczenia. Chodzi tu o wolność. Ludzie przestańcie fetyszyzować demokrację i przedstawiać ją jako ulubiony ustrój Pana Boga. Wedle przewidywań pana z brodą co Marks się przez demokrację kapitalizm przemieni się stopniowo w socjalizm. Jak na razie mamy państwa fisklane (podatkowe, tyle że według przestrogi Schumpetera). To obecnie wolność polityczna jest uważana za demokrację, a kiedyś jak nie było republik, wolnością taką była wolność religijna, wolność słowa i obywatelska, którą gwarantowała zasada praworządności, a nie demokracji.

 5. Prosiłabym o rozwinięcie zdania Prezydent który… Panie Krzysztofie nie kumam co miał Pan na mysli proszę dokładniej….

  1. Pani Doroto. Zwolennikami państwa opiekuńczego są przede wszystkim osoby, ktore z różnych przyczyn obawiają się wziąść swoje losy i losy swoich rodzin w swoje ręce. Oczywiście solidarne państwo, to nic innego jak państwo opiekuńcze, a taka konstrukcja była wzorcem państwowości Lecha Kaczyńskiego.

   1. Drogi Panie Krzysztofie podejrzewałam by Pana o jakąś bardziej sensowną analizę a tu widzę ” Kaczyńscy to be” niestety wpisuje się Pan w grupę beznadziejnych pismaków i propagandzistów przeciwników Pisu i Kaczyńskich a stwierdzenie o wzorcu państwowości Lecha Kaczyńskiego kuriozalne za Boga nie wiem o co chodzi czym to się wyrażało może jakieś przykłady?

     1. Rzeczywiście słowo to się pojawiło ale Panie Karolu o czym to świadczy a już wiem Ci co podejrzewają to niewątpliwie Ci co……..więc już nie podejrzewam JESTEM PEWNA. Pozdrawiam

 6. A mnie zastanawia – co obchodzi KRRiTV, czy TRWAM ma wystarczające fundusze, czy nie! To jest problem TV Trwam. Jak nie wyrobią, to zamkną program i tyle.
  Są w stanie zapłacić za koncesję?
  Dla mnie to próba cenzury. Wiadomo, że za parę lat żadne telewizory nie będą w stanie odbierać kanału analogowego i tak zagłuszy się jedyną opozycyjną telewizję.
  Niech zaczną nadawać w internecie. To jedyne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *